Artur Grzenkowicz – uczeń III LO w Gdyni oraz Centrum Języka Chińskiego PANDA wyjedzie wkrótce na Tajwan. Wyjazd zorganizowany jest w ramach długoterminowej międzynarodowej wymiany młodzieżowej Rotary Club. Uczestnicy programu spędzą na Tajwanie dziesięć miesięcy, szlifując język mandaryński.
Nauka języka mandaryńskiego i roczny pobyt na Tajwanie
Uczniowie biorący udział w wymianie będą doskonalić język mandaryński w grupach, poświęcając na naukę około 200 godzin szkolnych, w zależności od ilości uczniów w klasie. Wezmą także udział w Taiwan Culture Classes – programie, który pomoże im lepiej poznać kulturę tajwańską oraz ćwiczyć w praktyce język mandaryński. Przez cały rok szkolny będą mieszkać u co najmniej dwóch różnych rodzin, aby lepiej poznać życie codzienne oraz mieć stały kontakt z językiem, a nie tylko podczas lekcji.
Uczeń po zakończeniu programu otrzyma certyfikat Proficiency in Mandarin, uwzględniający zakres nauki języka mandaryńskiego, podaną ilością godzin i zakresem nauki oraz opinią nauczyciela. Oprócz tego dostanie świadectwo szkoły, w której będzie się uczyć oraz dyplom Ambasadora Rotary, wystawiony przez lokalny dystrykt Rotary Club. Pobyt rozpocznie się w sierpniu 2016 i trwać będzie do czerwca 2017 roku. Wygląda na to, że przez rok stałe relacje z Tajwanu mamy zapewnione!
Artur mówi o tym, jak poznawał język mandaryński
Moja nauka języka mandaryńskiego w Centrum Języka Chińskiego PANDA zaczęła się we wrześniu 2014 roku. Muszę przyznać, że początkowo moi rodzice, a także środowisko było dość sceptycznie nastawione, co do sensowności nauki języka mandaryńskiego. Pokazałem jednak, że jestem zdeterminowany i bardzo zdecydowany w moich zamierzeniach.
Na samym początku nauka języka mandaryńskiego wydawała się nieomal niemożliwa, ponieważ nie było żadnych podobieństw, zarówno w piśmie, jak i w języku mówionym do polskiego czy angielskiego. Początkowo trochę się przestraszyłem, ale dosyć szybko zorientowałem się, że zupełnie niepotrzebnie. Po kilkunastu opanowanych chińskich znaczkach, zacząłem zauważać podobieństwa między nimi, a każdy kolejny zapamiętywałem szybciej niż poprzednie.
Mandaryński to język bardzo logiczny
Wymowa mandaryńska początkowo również była dość problematyczna – z powodu tonów, które udało się jednak szybko okiełznać – to jedynie kwestia przyzwyczajenia. Dźwięki w językach mandaryńskim oraz polskim są najbliższe sobie z wszystkich języków. Obie nacje mają wiele szumiących i szeleszczących dźwięków, co było bardzo pomocne.
Gramatyka okazała się być banalna, a brak odmiany przez przypadki oraz czasy – zbawienny. Mandaryński jest językiem bardzo logicznym. Wymaga – jak każdy język obcy – poświęcenia czasu dla osiągnięcia dobrych rezultatów. Nie ma w nim za to zawiłości, których po prostu się nie rozumie, jak to bywa w nauce innych języków. Jedyne co wystarczy, to cierpliwość i systematyczna praca.