Chiński bębenek (rattle drum, 拨浪鼓) datuje swoje pochodzenie na okres panowania dynastii Zhou czyli około 1000 lat p.n.e. Dawniej chińskie bębny używane były na polach bitew dla dodania odwagi walczącym. W okresie Walczących królestw chiński bębenek był używany jako instrument perkusyjny. W czasach dynastii Song dwustronny bębenek-grzechotka trafił do obrzędów, muzyki oraz handlu. Stał się również cieszącą się ogromną popularnością zabawką dla dzieci, głównie dzięki prostej metodzie uzyskiwania efektownego dźwięku i funkcjom rekreacyjnym.
Chiński bębenek a ekonomia
Chiński bębenek w zmniejszonej wersji przyjął kształt dwustronnego instrumentu, osadzonego najczęściej na drewnianej rączce. Dawniej oryginalny chiński bębenek był solidnie wykonany. Membrany powstawały z bydlęcej albo owczej skóry, a korpus z drewna. Wymogi ekonomii oraz masowej produkcji spowodowały, że obecnie membrany bębenka zrobione są z przede wszystkim z papieru, a korpus o kształcie beczułki lub klepsydry jest najczęściej plastikowy (tak jak powyższym zdjęciu). Zmiana technologi wykonania nie wpływa jednak na spadek przyjemności z jego użytkowania.
Bębenek dla dzieci i sprzedawców!
W Chinach jest to jedna z najstarszych, najbardziej znanych oraz tradycyjnych zabawek, którą bawi się praktycznie każde dziecko. Bębenek chiński jest nadal używany także przez ulicznych, czy też wędrownych sprzedawców, aby przyciągnąć uwagę klientów. Wystarczy bowiem energiczne obracania rączki instrumentu, a przywiązane do chińskiego bębenka kulki na sznurkach uderzą rytmicznie w membrany, a terkoczący dźwięk niesie się daleko.
Słowniczek (vocabulary, 詞彙)
- Bębenek grzechotka (rattle drum) – 拨浪鼓,
- Bębnienie (drumming) – 打鼓,
- Dynastia (dynasty) – 朝.